DYLATACJE

Dylatacja jest to specjalna szczelina, której zadaniem jest usprawnienie pracy zdylatowanych części w domu, szczególnie przy większych wymiarach czy rozpiętościach. Dylatacja wykonywana przykładowo ze styropianu lub specjalistycznego sznura dylatacyjnego z liny budowlanej, który jest zabezpieczony materiałem izolacyjnym, uszczelniającym i przeciwnasiąkliwym.

Dzięki zastosowaniu prawidłowej dylatacji możemy uniknąć problemów na budowie. Dylatacja ma za zadanie umożliwić swobodną pracę statyczną oraz dobrowolne odkształcanie się poszczególnych, zdylatowanych elementów budowli. Dylatacje posadzek przemysłowych czy płyt betonowych sprawiają, że każda z części samodzielnie przenosi różnego rodzaju przemieszczenia i obciążenia, dzięki czemu nie pojawiają się zarysowania i pęknięcia mogące osłabić konstrukcję.

Stosuje się je zatem nie tylko pod względem konstrukcyjnym czy technologicznym, ale także pod względami estetycznymi. Dylatacje powierzchniowe na posadzkach wykonuje się nacinając powierzchnię równą grubości płyty przykładowo tarasowej, czy płytek na dużej powierzchni. Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczeliny odpowiednio dobranym materiałem dylatacyjnym.

Wyróżniamy różne typy dylatacji takie jak:

■ termiczne, które eliminują duży wpływ naprężenia, które mogłyby doprowadzić do odkształcenia termicznego fragmentów konstrukcji,

konstrukcyjne, które oddzielają fragmenty budynku. Znajdują zastosowanie przy zmianie sposobu posadowienia, a także przy zmianie układu konstrukcyjnego budynku,

technologiczne, których zadaniem jest eliminowanie wpływu skurczu lub pęcznienia materiałów używanych do wykonania elementów budowy.